ביקור בית רופא גריאטר ופנימאי תוך 24 שעות     contactmedicalcare@gmail.com   |      054-777-1602    

הערכה גריאטרית כוללנית

מתבצעת בדיקת מכלול הבעיות הרפואיות שמהן סובלים אנשים מבוגרים בני הגיל השלישי, כולל הטיפולים הרפואיים השונים ומידת השפעתם על יכולותיהם השכליות, הנפשיות והתפקודיות. בדיקה גופנית מקיפה מתבצעת כדי להשלים ולוודא את המידע הרפואי כדי לזהות בעיות נוספות הניתנות לטיפול. בנוסף נבחנות תוצאות בדיקות המעבדה ובדיקות הדימות (צילומי רנטגן,  CT  וכו..)  
הגריאטר סוקר את התרופות הקבועות וממליץ על השינויים הנדרשים לשיפור הטיפול אם זה בהפסקת טיפול מיותר ואם זה בהתחלת טיפול המשפר איכות ותוחלת חיים.  יחד עם המטפל העיקרי הרופא הגריאטר דן  בתכנון המשך החיים והאפשרויות הקיימות להמשך טיפול במטרה להטיב את הטיפול הרפואי ולשפר את איכות החיים וגורמי התמיכה ולמנוע תחלואה והתדרדרות הניתנות למניעה. המטופל מקבל סיכום מפורט של המידע הרפואי כולל אבחנות ,בעיות רפויאיות, בדיקה גופנית ונוירולוגית והמלצות לשיפור מצבו של המטופל.
 

הערכות תפקודיות ושיקומיות

לפוליסת הסיעוד בחברות הביטוח השונים. מבצעים הערכה תיפקודית שיקומית והערכה קוגנטיבית של המבוטח בהתאם לדרישות חברות הביטוח. 

הערכות קוגנטיביות 

אבחון ,טיפול ומעקב ירידה קוגנטיבית.
עלייה בתוחלת החיים וגידול במספר הזקנים באוכלוסייה הובילה לעלייה במספר הכולל של הקשישים הסובלים מהפרעות קוגניטיביות.
הערכה קוגנטיבית היא סריקה של תיפקודי החשיבה העיקריים כולל: קשב וריכוז, תפיסה חזותית-מרחבית, יכולת שפתית מוטורית וסינסורית. מטרת האבחון היא לבחון האם היכולות הקוגנטיביות של האדם המבצע את הבדיקה , שמורות בהתאם לנורמות הגיל שלו. האבחון הוא כלי עזר למבצע הבדיקה (גריאטר בד"כ) . האבחון נעשה דרך מבחנים מובנים כולל מבחן MMSE ומבחן MOCA .

מבחן MMSE:
המבחן הזה הוא כלי אשר נמצא בשימוש רחב לצורך בדיקת מצב קוגניטיבי , כולל אבחון דמנציה . כמו כן, השימוש בו הוא כלי חשוב כדי להעריך את חומרת הפגיעה הקוגניטיבית, ומאפשר לעקוב אחר מהלך השינויים הקוגניטיביים אצל אדם לאורך זמן, ובכך הופך אותו לכלי יעיל לתיעוד תגובתו של אדם ל טיפול המבחן, שאורך כ-10 דקות וציונו נע בטווח 0–30, בוחן יכולות כגון: התמצאות קשב , זיכרון לטווח קצר ומיידי, שפה , ויכולת לעקוב אחר פקודות מילוליות וכתובות פשוטות.
אנחנו בחברת MEDICAL CARE מבצעים אבחון מקיף ומדויק אשר מהווה כלי עזר חשוב  לגריאטר לביצוע אבחנה סופית ולמצוא טיפול מותאם בשלב ראשוני של מחלת דמנציה.
מבחן MOCA : הערכה זו נועדה לשמש ככלי סינון מהיר לפגיעה קוגניטיבית קלה. הכלי בודק תחומים קוגניטיביים שונים: קשב וריכוז, תפקודים אקסקוטיביים, זיכרון, שפה, כישורים ויזואוקונסטרוקציונלים, חשיבה קונצפצטואלית, חישובים והתמצאות. משך זמן העברת ה MoCA הוא כ-15 צדקות בממוצע. סך הכל הניקוד האפשרי הוא 30 נקודות; ניקוד של 26 ומעלה נחשב נורמלי. 

הפרעות זיכרון

אבחון ירידה קוגנטיבת בשלב מוקדם והתאמת הטיפול על בסיס הערכה מקיפה כולל מבחנים שבודקים הזיכרון לטווח קצר וארוך. הפרעת זיכרון יכולה לגרום לקושי רב לתפקד באופן נורמלי בחברה, בסביבה המשפחתית ובמקום העבודה.
הפרעת הזיכרון קשורה בדרך כלל לאירוע מסויים אשר גורם לה, ויכולה להיות זמנית או קבועה. הפרעת הזיכרון יכולה להתבטא כחוסר יכולת לזכור דברים אחרי האירוע , וחוסר יכולת לזכור דברים ופרטים מלפני הופעת האירוע .
חשוב לדעת שפגיעה ביכולות הזיכרון לטווח קצר אומנם לא תפגע בזיכרונות שקיימים לנו כבר בזיכרון לטווח ארוך כמו זיכרון ילדות שטבוע בנו, אך כן תמנע מאיתנו יצירת זיכרונות חדשים אשר בסופו של דבר יכולים לפגוע לנו בתפקוד היומיומי. אצל רוב האנשים, הפרעת הזיכרון היא הפרעה בזיכרון לטווח הקצר, והם אינם מצליחים לזכור מידע חדש. וכך, קשה לאנשים הסובלים מהפרעת זיכרון ללמוד דברים חדשים, לזכור מספרי טלפון וכתובות ולעתים אף אינם מצליחים לזכור היכן נמצא ביתם. לעומת זאת, הזיכרון לטווח הארוך, כמו זיכרונות הילדות או אירועים אשר התרחשו בעבר בדרך כלל אינו נפגע, ונשאר שמור. לדוגמא, אנשים יכולים לזכור מי היה נשיא המדינה לפני שנים רבות, אך לא זוכרים מיהו נשיא המדינה הנוכחי.
קיימת חשיבות רבה לאבחון הפרעת זיכרון, מכיוון שהיא משפיעה באופן משמעותי על התפקוד היום יומי, ודורשת הכוונה מתאימה וטיפול.
במקרים רבים, אנשים הסובלים מהפרעת זיכרון כלל לא יודעים על כך, ולא מודעים לבעייתיות שבמצבם. על מנת לאבחן הפרעת זיכרון, ניתן לבצע מספר מבחני זיכרון אשר מטרתם לספק ציון אובייקטיבי לרמת הזיכרון לטווח הקצר והארוך. בדרך כלל, יבצעו גם מבחנים קוגניטיביים על מנת להבדיל בין הפרעת זיכרון ממוקדת ובין דמנציה .
לקביעת תור לאבחון וטיפול לחצו כאן.

דיכאון

אבחון מוקדם וטיפול בהתאם. דיכאון אבחנה מאוד נפוצה בגיל המבוגר , הרבה מקרים לא מאובחנים כראוי ואינם מקבלים מענה הולם. כיום קיימות אפשריות טיפוליות מרובות. אנחנו מבצעים הערכה של חומרת הדיכאון ע"י מבחנים מתאימים ובהתאם לתוצאות מתאימים טיפול לכל מקרה. 

משפחה וחברים יכולים לשים לב לשינוי בהתנהגות; חוסר רוגע והתנהגות נסערת או לחלופין חוסר מרץ ותגובתיות חלשה. במקרים בהם הדיכאון מופיע בגיל השלישי יש לעיתים תסמינים קוגניטיביים כגון שכחה,[ובולט מהן, איטיות בתגובות.[דיכאון קיים לעיתים קרובות במקביל למחלות הנפוצות אצל מבוגרים כמו אירוע מוחי, מחלות כלי דם אחרות, פרקינסון ועוד..לדיכאון סיבות שונות, אשר אינן מובנות במלואן, ביניהן נטייה משפחתית תורשתית, משברים אישיים, גורמים חברתיים-כלכליים כגון עוני, שימוש בסמים, מבנה האישיות, חוסרים תזונתיים, תופעות לוואי של תרופות ועוד.ברוב הקבוצות האתניות, שכיחות הדיכאון גדולה כפליים בקרב נשים מאשר בקרב גברים. נראה שבקרב יהודים השכיחות בגברים גבוהה יותר, עד כדי שוויון עם הנשים.

התפתחות דיכאון קשורה לא פעם בסיבות פסיכוסוציאליות כמו אירועי דחק או התעללות בילדות, אירועים טראומטיים חריפים או אובדן של אדם קרוב.כיום קיים קושי לאבחן דיכאון בעזרת בדיקות פשוטות ויש צורך בראיון קליני פסיכיאטרי מקיף הכולל מידע ממשפחה וחברים ומבחנים פסיכודינמיים לצורך האבחון המדויק של סוג הדיכאון וחומרתו.
רוב האנשים חווים רגעים או תקופות קצרות של עצב בעיתות בדידות או מצב רוח ירוד. תחושות אלו הן נורמאליות בדרך כלל, ועשויות להיות תוצאה של אובדן, יום קשה או תקופה קשה. יחד עם זאת, כשתחושות העצב וחוסר היכולת להתמודד מציפות את האדם, עד כדי פגיעה ביכולתו לחיות חיים נורמאליים ופעילים, יתכן שמדובר בהפרעת דיכאון.
בהשוואה לגברים, נשים נוטות לפתח דיכאון בגילאים מוקדמים יותר, וחוות התקפי דיכאון הנמשכים זמן רב יותר וחוזרים על עצמם בתדירות גבוהה יותר.
לעיתים הן יסבלו מדפוסי דיכאון עונתי, כמו גם מתסמיני דיכאון שאינם טיפוסיים כגון כמיהה לפחמימות, תחושה כבדה בידיים וברגליים, ומצב רוח ירוד בערבים. בנוסף, יש נשים חוות הפרעות משותפות לדיכאון, כגון חרדה, הפרעות אכילה והפרעות אישות.

בהשוואה לנשים, גברים הסובלים מדיכאון נוטים יותר לחוות אנרגיה נמוכה, עצבנות וכעס. לעיתים עד כדי גרימת כאב לאחרים. במצב זה גברים נוטים יותר לחוות תסמיני בעיות שינה, אובדן העניין בעבודה או בתחביבים ושימוש בסמים. הם עשויים לעבוד באופן מוגזם ולעסוק בהתנהגויות מסוכנות כשהם נאבקים עם דיכאון. הם נוטים ארבע פעמים יותר להתאבד בהשוואה לנשים הסובלות מדיכאון.אך למרות קשיים אלו, גברים נוטים הרבה פחות להיות מוכרים לטיפול בכל מצב נפשי, ובמיוחד בדיכאון.

הטיפול התרופתי של תרופות ממשפחת SSRI נחשב בטוח ויעיל ביותר. תרופות לדיכאון זולות באופן יחסי, הן נמצאות בסל הבריאות. הטיפול התרופתי מאשר חזרה לתפקוד יום יומי, שיפור תחושות המצב רוח באופן ניכר בדרך כלל ושיפור היחסים החברתיים. בנוסף, ניתן לומר כי הסטיגמה שהתלוותה בעבר לטיפול תרופתי שכזה, הולכת ומתפוגגת. על פי מחקרים שנעשו בתחום, נמצא כי כאשר הטיפול התרופתי מתקיים לצד טיפול פסיכולוגי, ישנה השפעה מכרעת על נפשו של האדם ותהיה ירידה ניכרת בתחושות הדיכאון שהרגיש.

בפגישת ההיכרות, הגריאטר יבצע הערכה רחבה בכל הקשור לסימפטומים של הדיכאון והשפעתם על החיים של הפונה ושל משפחתו. בסוף הפגישה הרופא יציע הטיפול התרופתי המתאים ביותר למצב המטופל. מאחר ולדיכאון יכולים להיות גורמים נוספים כמו קשיים פסיכולוגיים, קשיים משפחתיים, מחלות גופניות, ועוד, ההערכה של הגריאטר תכלול התייחסות לגורמים אלו.
ייעוץ תרופתי

הגריאטר מבצע מעבר על כל הטיפול התרופתי של המטופל/ת ונותנן חוות דעת מקצועית לגבי שינויים בטיפול כמו:
העלאת או הורדת מינון ,הפסקת או הוספת טיפול , התאמת מינון לתיפקוד כליתי לקוי וכו..

חוות דעת רופאים מומחים

חוות דעת משפטיות בכל תחומי הרפואה נכתבת בידי המומחים בתחום במספר רחב של מקצועות הרפואה כולל : פנימית ,גריאטריה, נוירולוגיה, ילדים, נשים, ראומטולוגיה, עיניים, עור ,אורטופידיה, קרדיולוגיה , אונקולוגיה , ריאות, אינדוקרינולוגיה ,כירורגיה ועוד..  

תעודה רפואית למינוי אפוטרופוס

תעודת רופא לצורך מינוי אפוטרופוס מבית המשפט על גוף על גוף ו/או ריכוש. כשירות לכתיבת צוואה כל אדם אשר מצבו הרפואי ו/או הקוגנטיבי אינו שמאפשר לו לטפל בעינייניו ממומץ למנות אפוטרופוס דרך בית משפט אשר ידאג לעינייניו של המטופל. הוראות רפואיות מקדימות

הסברים ומילוי טופס הוראות רפואיות מקדימות והפקדתם במשרד הבריאות.

כל אדם מגיל 17 ומעלה המסוגל להביע את רצונו, שלא הוכרז פסול דין והוא בעל כשירות ,בין אם הוא בריא ובין אם הוא חולה, רשאי לתת הנחיות רפואיות מקדימות ולהביע את רצונו לגבי טיפול רפואי עתידי בו, אם יהיה חולה נוטה למות, או חולה במצב סופני שאינו בעל כשרות.

בירור נפילות חוזרות

אבחון הבעיה, זיהוי גורמי סיכון לנפילות ודרכים למניעת נפילות נוספות בעתיד
טואול - אתרים באינטרנט