ביקור בית רופא גריאטר ופנימאי תוך 24 שעות     contactmedicalcare@gmail.com   |      054-777-1602    

דמנציה ומחלת אלצהיימר
טיפול ואבחון דמנציה על רקע מחלת אלצהיימר וגם סוגים אחרים של דמנציה. אבחון וטיפול הפרעות התנהגות בגיל המבוגר כמו: הזיות, מחשבות רדיפה או פגיעה, מחשבות שווא וכו.. הדמנציה מאופיינת בהופעה הדרגתית של ליקויים שכליים נרכשים, ברמה המפריעה לתיפקוד החברתי והמקצועי וזאת בהעדר שינוי במצב ההכרה או נוכחות דיכאון. התיסמונת בדרך כלל מתקדמת ויכולה להיות על רקע ניווני, וסקולרי או אחר ולעיתים היא הפיכה.
דמנציה היא תופעה שכיחה בגיל המבוגר, ומספר הנפגעים בה הולך וגדל בכל העולם וגם בישראל. אבחנת הדמנציה דורשת ידע מקצועי, ומוטלת בעיקרה ע"י רופא הגריאטר.   הבדיקה השיגרתית של קשיש צריכה לכלול בדיקה גריאטרית כוללנית וגם התרשמות ממצבו הנפשי מכיוון שלפעמים דמנציה מופיעה כדיכאון בשלב ראשוני. ישנם גורמים הפיכים שעלולים לגרום לתופעות דמנציה, כגון חוסר ויטמין B12 התייבשות כרונית, דלקת פנימית חריפה או טראומה חיצונית מסוג דליריום .רוב הסימפטומים שמופיעים כתוצאה מגורמים הפיכים אלה משתפרים או נעלמים כאשר מטפלים נכון בגורם המקורי. בשלבים המוקדמים של דמנציה מסוג האלצהיימר הצרכים הם בעיקר צרכים בסיסים של הפשטת הסביבה כדי לאפשר רמה מקסימאלית של עצמאות. בשלב הבינוני של מחלת האלצהיימר, האדם זקוק להשגחה ועזרה בטיפול האישי היום יומי. בשלבים המתקדמים ביותר של מחלת האלצהיימר, הוא כבר בדרך כלל מתקשה לתקשר עם העולם החיצוני וזקוק לעזרה מלאה אפילו בפעילויות בסיסיות כגון בליעת אוכל או קשר עין עם הזולת. אנחנו בחברת MEDICAL CARE מבצעים אבחון מוקדם של דמנציה דרך בדיקה גריאטרית כוללנית עם ביצוע מבחנים קוגנטיבית ו/או בדיקות הדמיה אשר ביחד נותנים אבחנה של סיבת הדמנציה ומכוונים לאפשרויות הטיפוליות הקיימות.

דיכאון
דיכאון אבחנה מאוד נפוצה בגיל המבוגר , הרבה מקרים לא מאובחנים כראוי ואינם מקבלים מענה הולם. 
 

משפחה וחברים יכולים לשים לב לשינוי בהתנהגות; חוסר רוגע והתנהגות נסערת או לחלופין חוסר מרץ ותגובתיות חלשה. במקרים בהם הדיכאון מופיע בגיל השלישי יש לעיתים תסמינים קוגניטיביים כגון שכחה,[ובולט מהן, איטיות בתגובות.[דיכאון קיים לעיתים קרובות במקביל למחלות הנפוצות אצל מבוגרים כמו אירוע מוחי, מחלות כלי דם אחרות, פרקינסון ועוד..

לדיכאון סיבות שונות, אשר אינן מובנות במלואן, ביניהן נטייה משפחתית תורשתית, משברים אישיים, גורמים חברתיים-כלכליים כגון עוני, שימוש בסמים, מבנה האישיות, חוסרים תזונתיים, תופעות לוואי של תרופות ועוד.

ברוב הקבוצות האתניות, שכיחות הדיכאון גדולה כפליים בקרב נשים מאשר בקרב גברים. נראה שבקרב יהודים השכיחות בגברים גבוהה יותר, עד כדי שוויון עם הנשים.

התפתחות דיכאון קשורה לא פעם בסיבות פסיכוסוציאליות כמו אירועי דחק או התעללות בילדות, אירועים טראומטיים חריפים או אובדן של אדם קרוב.

כיום קיים קושי לאבחן דיכאון בעזרת בדיקות פשוטות ויש צורך בראיון קליני פסיכיאטרי מקיף הכולל מידע ממשפחה וחברים ומבחנים פסיכודינמיים לצורך האבחון המדויק של סוג הדיכאון וחומרתו.

רוב האנשים חווים רגעים או תקופות קצרות של עצב בעיתות בדידות או מצב רוח ירוד. תחושות אלו הן נורמאליות בדרך כלל, ועשויות להיות תוצאה של אובדן, יום קשה או תקופה קשה. יחד עם זאת, כשתחושות העצב וחוסר היכולת להתמודד מציפות את האדם, עד כדי פגיעה ביכולתו לחיות חיים נורמאליים ופעילים, יתכן שמדובר בהפרעת דיכאון.

בהשוואה לגברים, נשים נוטות לפתח דיכאון בגילאים מוקדמים יותר, וחוות התקפי דיכאון הנמשכים זמן רב יותר וחוזרים על עצמם בתדירות גבוהה יותר.

לעיתים הן יסבלו מדפוסי דיכאון עונתי, כמו גם מתסמיני דיכאון שאינם טיפוסיים כגון כמיהה לפחמימות, תחושה כבדה בידיים וברגליים, ומצב רוח ירוד בערבים. בנוסף, יש נשים חוות הפרעות משותפות לדיכאון, כגון חרדה, הפרעות אכילה והפרעות אישות.

בהשוואה לנשים, גברים הסובלים מדיכאון נוטים יותר לחוות אנרגיה נמוכה, עצבנות וכעס. לעיתים עד כדי גרימת כאב לאחרים. במצב זה גברים נוטים יותר לחוות תסמיני בעיות שינה, אובדן העניין בעבודה או בתחביבים ושימוש בסמים.

הם עשויים לעבוד באופן מוגזם ולעסוק בהתנהגויות מסוכנות כשהם נאבקים עם דיכאון. הם נוטים ארבע פעמים יותר להתאבד בהשוואה לנשים הסובלות מדיכאון.אך למרות קשיים אלו, גברים נוטים הרבה פחות להיות מוכרים לטיפול בכל מצב נפשי, ובמיוחד בדיכאון.

כיום קיימות אפשריות טיפוליות מרובות.
אנחנו בחברת MEDICAL CARE מבצעים הערכה של חומרת הדיכאון ע"י מבחנים מתאימים ובהתאם לתוצאות מתאימים טיפול לכל מקרה. 

הטיפול התרופתי של תרופות ממשפחת SSRI נחשב בטוח ויעיל ביותר. תרופות לדיכאון זולות באופן יחסי, הן נמצאות בסל הבריאות. הטיפול התרופתי מאשר חזרה לתפקוד יום יומי, שיפור תחושות המצב רוח באופן ניכר בדרך כלל ושיפור היחסים החברתיים. בנוסף, ניתן לומר כי הסטיגמה שהתלוותה בעבר לטיפול תרופתי שכזה, הולכת ומתפוגגת. על פי מחקרים שנעשו בתחום, נמצא כי כאשר הטיפול התרופתי מתקיים לצד טיפול פסיכולוגי, ישנה השפעה מכרעת על נפשו של האדם ותהיה ירידה ניכרת בתחושות הדיכאון שהרגיש.

בפגישת ההיכרות, הגריאטר יבצע הערכה רחבה בכל הקשור לסימפטומים של הדיכאון והשפעתם על החיים של הפונה ושל משפחתו. בסוף הפגישה הרופא יציע הטיפול התרופתי המתאים ביותר למצב המטופל. מאחר ולדיכאון יכולים להיות גורמים נוספים כמו קשיים פסיכולוגיים, קשיים משפחתיים, מחלות גופניות, ועוד, ההערכה של הגריאטר תכלול התייחסות לגורמים אלו.

  לתיאם פגישה להערכה, אבחון וטיפול נשמח לתאם לכם פגישה עם הגריאטר שלנו צור קשר כאן

חוות דעת רופאים מומחים
חוות דעת משפטיות בכל תחומי הרפואה נכתבת בידי המומחים בתחום במספר רחב של מקצועות הרפואה כולל : פנימית ,גריאטריה, נוירולוגיה, ילדים, נשים, ראומטולוגיה, עיניים, עור ,אורטופידיה, קרדיולוגיה , אונקולוגיה , ריאות, אינדוקרינולוגיה ,כירורגיה ועוד.. 

תעודה רפואית למינוי אפוטרופוס
תעודת רופא לצורך מינוי אפוטרופוס מבית המשפט על גוף על גוף ו/או ריכוש. כשירות לכתיבת צוואה כל אדם אשר מצבו הרפואי ו/או הקוגנטיבי אינו שמאפשר לו לטפל בעינייניו ממומץ למנות אפוטרופוס דרך בית משפט אשר ידאג לעינייניו של המטופל. 

ייעוץ תרופתי

שימוש נכון ובטוח בתרופות בגיל המבורגר, איזון תרופתי, ריבוי תרופות ואינטרקציות בין התרופות, תופעות ליוואי, שיקול רפואי נכון לגבי תועלת מול סיכונים בגיל המבוגר בעיקר. 


הוראות רפואיות מקדימות
הסברים ומילוי טופס הוראות רפואיות מקדימות והפקדתם במשרד הבריאות. כל אדם מגיל 17 ומעלה המסוגל להביע את רצונו, שלא הוכרז פסול דין והוא בעל כשירות ,בין אם הוא בריא ובין אם הוא חולה, רשאי לתת הנחיות רפואיות מקדימות ולהביע את רצונו לגבי טיפול רפואי עתידי בו, אם יהיה חולה נוטה למות, או חולה במצב סופני שאינו בעל כשרות.

בירור נפילות חוזרות
אבחון הבעיה, זיהוי גורמי סיכון לנפילות ודרכים למניעת נפילות נוספות בעתיד
טואול - אתרים באינטרנט